Четвртак, 08. Април 2010.

Радислав Тркуља ускоро почасни грађанин Неготина

2601_1.jpg

Критичари кажу да је Радислав Раша Тркуља са правом сликар симболиста, самотњак и особењак, који је изворношћу изграђене поетике давно изборио своје часно место у историји српске и југословенске савремене ликовне уметности. Његово стваралаштво у којем се јава преплиће са сновима, а стварно са митским и магијским, готово пола века, није било претерано хваљено, али још мање оспоравано, никада истицано у први ред, али увек присутно и запажено.

2601_6.jpg

Иако је, како сам каже, иницијативе било и раније, пре пет година, двадесет уметничких дела Радислава Тркуље, добијају свој заслужени дом у Неготину,  граду у којем је живео гимназијалске дане, сликајући претежно аквареле, под будним оком професора и сликара Душана Стефановића, личности велике опште и ликовне културе.

2601_3.jpg

Случајно или намерно Легат се догодио на дан његовог рођења 8.априла. Пет година касније обележен је мали јубилеј живота Тркуљиних слика у неготинском Легату, којима за ову прилику Дом културе ”Стеван Мокрањац” даровао и нови водич кроз галерију Рашиних слика.

2601_2.jpg

Неготин је 8. априла 2010. године славио уметност Радислава Раше Тркуље. У свом обраћању слављенику и окупљеним посетиоцима, Љубиша Ђорђевић, председник Привременог органа општине Неготин, нагласио је да је на иницијативу неготинског Дома културе, Привремени орган донео одлуку о проглашењу Радислава Тркуље за почасног грађанина Неготина, као и да ће му ово признање бити уручено 12.маја на Дан општине Неготин.

2601_7.jpg

О уметничком опусу Радислава Тркуље, говорио је Срето Бошњак, историчар уметности и ликовни критичар, дугогодишњи управник Галерије Културног центра у Београду, а потом директор, кустос и уредник у Уметничком павиљону “Цвијета Зузорић”, оснивач Дечјег октобарског салона и дугогодишњи организатор Октобарског салона ликовних уметности Србије. Срето Бошњак је, између осталог, уз Ђорђа Кадијевића и Николу Кусовца, коаутор капиталног дела “Антологија српског сликарства друге половине 20. века”. Како је истакао, ликовни критичари, уметнике деле на четрири групе: познате, признате, значајне, док четврту, најмању групу чине они код којих су ове три карактеристике обједињене, те су и познати и признати и значајни. Међу њима је, као уметник који је својим стваралаштвом обележио српско сликарство друге половине двадесетог века и Радислав Тркуља.

2601_4.jpg

Присећајући се тренутака које је у младости делио са Радиславом Тркуљом, песник Адам Пуслојић, пожелео је свом уметничком сабрату још много година живота и предложио му да Легат у Неготину, сваке године, на свој рођендан обогати са по још једном новом уметничком сликом. Стваралац, слављеник и дародавац Радислав Раша Тркуља, видно затечен указаном пажњом, захвалио се свима који су ми овај дан учинили другачијим од осталих.

2601_5.jpg

У уметничком програму учествовали су: Драгољуб Фируловић, Хор Храма Свете Тројице под управом диригента Светлане Кравченко и културно-уметничко друштво “Стеван Мокрањац” Неготин. Уз “Многаја љета” Радиславу Тркуљи уручена је рођенданска торта.