Пети Фестивал влашке музике
У организацији Удружења за очување идентитета, културе, традиције и језика Влаха, „Гергина“, у Неготину је, 6. и 7. маја бити одржан, јубиларни, пети Фестивал влашке музике „Гергина 2013“. Селектор овогодишњег Фестивала био је прослављени Димитрије Микан Обрадовић, уметнички директор Ненад Камиџорац, директор Срђан Демировић, а менаџер Бора Анђеловић.
Фестивал је званично отворио заменик председника општине Неготин, Драгољуб Ђорђевић који је том приликом рекао : “За општину Неготин као вишенационалну средину у којој живи и велики број припадника влашке националне мањине од посебног су значаја овакве манифестације. Оне доказују да су сви Крајинци равноправни и да остварују своја права како у јавном и политичком животу, тако и у домену културе и традиције. Овај фестивал је спона која добрим расположењем, песмом и игром, спаја припаднике различитих националности и доприноси позитивној атмосфери и свеукупном развоју општине Неготин. Са овог фестивала ми шаљемо поруку заједништва и поштовања различитости. На тај начин само потврђујемо чињеницу да на овим просторима Срби као већински народ и Власи као национална мањина вековима живе уз узајамно поштовање, у миру и толеранцији, поштујући Србију као своју државу. По том питању Неготинска Крајина може бити узор и осталим мултиетичним заједницама у Србији, али и ширем окружењу.”
Као и ранијих година и овогодишњи Фестивал, чији су покровитељи Национални савет Влаха, Општина Неготин и „Еликсир група – ИХП Прахово“, имао је две фестивалске вечери, током којих се, у неготинском Дому културе „Стеван Мокрањац“ публици представило више десетина афирмисаних, али и младих инструменталиста и вокалних солиста.
Прве фестивалске вечери наступили су хармоникаши Бобан Пецић из Неготина, Срђан Петровић из Тополнице, Андреј Радуцић из Неготина, Бојан Вербункић из Рткова и Саша Ђорђевић из Мајданпека, док се на усној хармоници представио Живојин Марковић из Мокрања.
Младен Журкић из Кучева и Александар Иконић из Вратне свирали су на виолини, а Стефан Радовановић из Метовнице код Бора, Борис Јанковић из Оснића код Бољевца, Биљана Јовановић из Луке код Бора, Александра Куркић из Боговине и Александар Живковић из Бољевца публици су представили магичне звуке фруле.
Умеће стварања музике на дувачким инструментима представили су и Лазар Јовановић из Зајечара и Саша Царановић из Милошева, а наступило је и шесторо вокалних солиста : Љупче Војиновић и Сандра Радовановић из Луке, Срећко Првуловић из Грацкова и Александар Живковић из Бољевца, као и дует Слађана и Селена Кокић из Лубнице.
У ревијалном делу програма прве фестивалске вечери наступила је и Етно група „Мариника“,као и Вионера Пауновић са оркестром „Источници“, под управом маестра Милета Пауновића и КУД „Флоричика“ из Јабуковца, док су специјални гост прве вечери били румунски чаробњак на пановој свирали, Radu Nechifor.
Друге вечери фестивала, 7. маја, наступила су позната имена влашке музике међу којима и вокални солисти : Слободан Домаћиновић, Бранка Букацић, Станиша Пауновић, Данијела Пражић и Љиљана Несторовић - Ђокић. Од инструменталиста, публици су се представили: Жива Динуловић (саксофон) из Подвршке, Ненад Стајковић (труба) из Буковча, Божидар Симеонов (гајде) из Бугарске, Веља Кокорић, Марјан Барбуловић (хармоника) из Халова и Виолета Мариновић (виолина) из Јабуковца.
Друго, ревијално вече, употпунио је и наступ Љубише Панића фрулаша из Радујевца, Етно групе „Гергина“, дувачког оркестра „Дар-мар“ из Књажевца, КУД „Стеван Мокрањац“ из Неготина, док је специјални гост био Ionica Minune, хармоникаш из Румуније, који је наступио са својим оркестром.
Током трајања фестивала у фоајеу неготинског Дома културе „Стеван Мокрањац“ организована је и промоција чувених неготинских вина, а модни Студио „Мишић“ приредио модну ревију инспирисану нашом етно баштином.