Општина Неготин на презентацији “На Истоку нешто ново” у Бечу
Делегација Општине Неготин, са мр Миланом Уруковићем, председником, на челу, представила је потенцијале овог краја, на дводневној презентацији могућности пословања у источној Србији под називом „На истоку нешто ново“, коју је у Бечу, организовала Регионална организација за развој источне Србије – Рарис. На презентацији у Бечу, која је била намењена нашим земљацима који живе и раде у аустријској престоници, учествовали су и представници још пет општина Тимочког региона.
На пријему који је у Амбасади Републике Србије у Бечу, за госте из Србије, приредио амбасадор Перо Јанкович, директор Регионалне агенције, Владан Јеремић, нагласио је да је циљ презентације да се потенцијалним инвеститорима предоче новине и предности инвестирања и пословања у родном крају.
Пријем у Амбасади, којем је присуствовала и економски саветник, Нада Кнежевић, био је прилика да се договоре могућности заједничког представљања код потенцијалних партнера и инвеститора.
Презентација могућности пословања у Источној Србији приређена је у оквиру Међународног фестивала етно традиције, који је одржан у бечком хотелу „Пирамида“. Том приликом представници општина и РАРИС-а, исцрпно су говорили о условима, могућностима и предностима инвестирања и пословања у Источној Србији.
„Нема више непозназница, или било каквих неутемељених обећања. Прихватили смо пројекат Регионалне агенције за развој источне Србије и дошли да се представимо. Чак 51 локација је понуђена као могућност за инвестирање. Највише има туристичких, али то је реалност, јер овај део Србије има и шуме и Дунав, и ловишта и бање, историјске локалитете. Ту су и изванредне могућности за инвестирање у пољопривреду, сточарство, воћарство, виноградарство и воћарство и све друго што је изузетно профитабилно. Колега из Књажевца је помену фабрику сирева „Џерси“ где инвеститор треба само да је пусти у рад, а ми презентирамо наш „Дунавски бисер“ који има апсолутно све показатеље да би то био велелепни туристичко рекреативни центар на Дунаву” - истакао је мр Милан Уруковић, председник Општине Неготин.
На презентацији су говорили и председник општине и председник Скупштине општине Мајданпек, Дејан Вагнер и Славиша Божиновић, председник скупштине општине Кладово Драган Мариновић, Мирко Ђурић члан Општинско већа у Бору задужен за инвестиције, баш као и његов колега из Књажевца Миљан Ранђеловић, помоћник председника Општине.
Њих је у име бечке дијаспоре поздравио председник Заједнице српских клубова Борислав Капетановић и нагласио да су сви у дијаспори спремни да пруже помоћ, како би циљ довођења инвеститора у источну Србију био остварен. О предностима инвестирања на подручју Источне Србије говорили су Дејан Тошић директор Регионалне привредне коморе Зајечар и Милош Игњатовић, директор Националне агенције за развој источне Србије и нагласили да да има пуно профитабилних разлога за инвестирање у родни крај.
Олга Предић шеф одељења за локални развој Општине Неготин каже да су сви пројекти веома стручно одрађени у свим канцеларија општина оба Округа.
“Многи наши људи који живе у дијаспори су веома заинтересовани да инвестирају у родни крај и ми ћемо се потрудити да им то омогућимо и олакшамо услове да ту намеру спроведу у дело” - рекао је Владан Јеремић директор Регионлне органиазације за развој источне Србије.
Делегације из Општина Источне Србије присуствовале су потом и међународном фестивалу фолклора „Златна пирамида“ на којем су своје умеће и изворну народну традицију представили ансамбли из Немачке, Шведске, Румуније, Бугарске, Италије, Француске и Србије. Фестивал је отворен наступом најмлађег ансамбла КУД "Стеван Мокрањац“ из Беча, победника Дечије фолколоријаде у Аустрији, а затим су се представили и остали учесници међу којима и КУД”Стеван Мокрањац” из Неготина, “Карбулово” из Карбулова, као и дечији ансамбл из Уровице.
Специјалне награде учесницима фестивала доделили у Живојин Болботиновић, власник „Текијанке“ из Кладова и Горан Николић, власник „Николић превоза“ из Самариновца, са жељом да младим припадницима дијаспоре омогуће да упознају најлепше крајеве Србије.