Уторак, 24. Новембар 2009.

Милован Божиновић амбасадор Србије у Аустрији

2306_1.jpg

Новоименовани амбасадор Србије у Аустрији Милован Божиновић предао је јуче у Бечу председнику Аустрије Хајнцу Фишеру акредитивно писмо. Дипломата од каријере, Божиновић на месту амбасадора Србије у Аустрији наследио је познатог писца Драгана Великића, који је у протекле четири године заступао нашу земљу у Алпској републици.

Иначе Божиновић рођен 1947. у Сурдуку говори немачки, француски и енглески. Он је од 1991. до 1994. био отправник послова Амбасаде СФРЈ/СРЈ у Берну, затим од 2001. до 2005. амбасадор СРЈ/СЦГ у Немачкој, па од 2005. до 2009. представник Републике Србије у Дунавској комисији и пред одлазак у Беч помоћник министра, генерални директор за билатералу у Министарству спољних послова Србије.

У срдачном разговору председника Аустрије са новим дипломатским представником Србије у Бечу потврђено је да су односи између две земље врло добри. Амбасадор Божиновић се овом приликом захвалио Аустрији на подршци коју Србији пружа на путу интеграција у ЕУ.

Аустрија је највећи инвеститор у Србији и да су изгледи унапређења привредне сарадње заиста велики и приоритет за обе земље - казао је Божиновић. Председник Фишер је подсетио на своје врло добре личне односе са председником Србије Борисом Тадићем и другим српским званичницима и поновио је интерес Аустрије да се односи две земље развијају максимално добро у свим областима. Амбасадор Божиновић је упознао председника Фишера са плановима да се на одговарајући начин обележи 150 година постојања српске црквене заједнице у Бечу, која, у време када је основана, није била само заједница верника већ и српски културни центар, српски политички центар за Србе у Хабсбуршкој монархији и ондашњу Србију. Према речима Божиновића то је веома значајан датум за српску културу и историју, а председник Фишер је начелно прихватио да се аустријска страна укључи у припрему манифестација тим поводом, које су предвиђене средином идуће године.

Амбасадор Божиновић је казао да је, између осталог, планирана и једна велика изложба са репрезентативним експонатима из архива који се чувају у Београду, Новом Саду и Бечу, а односе се на велике традиције српско аустријских веза током историје.