Отворени 49. Мокрањчеви дани
Интонирањем химне „Боже правде“, у извођењу здружених хорова – учесника Натпевавања и неготинских хорова Цркве „Свете Тројице“ и МШ "Стеван Мокрањац", у Неготину је данас свечано отворен 49. фестивал „Мокрањчеви дани“, који у част највећем српском композитору Стевану Стојановићу организује Дом културе „Стеван Мокрањац“ под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Општине Неготин.
Након полагања венаца и цвећа на спомен бисту славном композитору и подизања фестивалске заставе, поздравне речи у име домаћина, учесницима, гостима и фестивалској публици упутио је Јован Миловановић, председник општине Неготин.
„У славу нашег, и у светским размерама признатог и поштованог композитора, у граду Стевана Стојановића Мокрањца чија се дела непролазне музичке вредности изводе и сто година после његове смрти, сваког септембра окупљају се поштоваоци његовог аутентичног музичког стваралаштва. Да је траг који је у музичкој култури српског народа оставио неизбрисив и вечан, потврђују домаћи и инострани хорови и инструменталисти, који Мокрањчева дела изводе у концертним дворанама широм света. Неготин, сврстан у групу драгоцених и малобројних градова који се могу похвалити празником музике какав је Мокрањчев фестивал, са неизмерним поштовањем и поносом и данас на свечаном отварању манифестације шаље поруку: Наша је дужност да указујемо на трајне вредности Мокрањчевог дела и његов допринос музичкој култури. И данас 100 година после његовог одласка,он живи кроз своју музику“
Част да се обрати беседом на 49. Мокрањчевим данима, припала је диригенткињи Даринки Матић Маровић.
„У својој вишедеценијској каријери имала сам безброј прилика да изводим Мокрањчева дјела: са нашим и иностраним хоровима, са великим и малим ансамблима различитог састава, у школским дворанама и сеоским црквама али и у саборним храмовима и катедралама и највећим концертним дворанама широм Европе, Азије и Сјеверне и Јужне Америке.
Узвишеност Литургије и Опела или прекрасне мелодије и прелијепи стихови узети са најчистијег, народног врела, одабрани руком мајстора, оплемењени ријетким стваралачким даром и преточени у јединствене Руковети, увијек су представљале омиљени дио наших концертних програма и прихватани са једнаким одушевљењем у његовом родном Мокрању, на Коларцу у Београду или у Карнеги холу у Њујорку или Музикферајну у Бечу.
Мокрањчева хорска музика је најпознатији опус у региону у којем се говори истим или сличним језицима, и који веома добро разумије тананости лирике или снагу епског, својственог овом поднебљу.
Сличност или блискост фолклора, љествица, мелодија и ритмова који га карактеришу, припадају заједничкој баштини народа који овдје живе и Мокрањац је на читав регион гледао као на свој духовни и музички простор. Отуда звуци Србије, Македоније, Црне Горе, Босне и Далмације, сливени у ненадмашне Руковети, и његова, а истовремено, музика свих нас.
Он је умио да препозна, одабере и уобличи музичку и духовну суштину бића са ових простора; због тога сам увијек мање стрепила прије извођења Мокрањчевих дјела код нас него у иностранству. Међутим, свака стрепња када је у питању његова музика, увијек се показала излишном. За његову музику, као и сваку истинску умјетност, заиста није било граница.“
Овогодишњи Фестивал, који се одржава у години обележавања 100 година од Мокрањчеве смрти, отворио је мр Милан Радосављевић, директор Фестивала и Дома културе „Стеван Мокрањац“.
„За скоро пет деценија постојања „Мокрањчеви дани“ израсли су у фестивал који се на културној мапи Србије није позиционирао само као најстарији, већ и као једно од најзначајнијих културних упоришта, на чијим су традицијама стасавале генерације музичких посленика, које су својим деловањем оставиле значајан траг на мапи његовог трајања. Извирући на Мокрањчевим стопама, као и на траговима које су за собом оставили ученици славног великана, вођен узорима и упориштима у традицији, фестивал је растао и израстао, профилишући се у смеру представљања врхунских уметничких вредности које су постале смерница сваког новог размишљања о његовој будућности и програмској концепцији.“
Директор Дома културе „Стеван Мокрањац“, мр Милан Радосављевић, уручио је и Плакету фестивала „Мокрањчеви дани“ беседнику Даринки Матић Маровић.
Већ по традицији свечано отварање завршено је извођењем Химне Неготина – Шестом Руковети Стевана Мокрањца коју су заједнички извели учесници Натпевавања, хор Цркве "Свете Тројице" и хор МШ "Стеван Мокрањац" из Неготина, уз солисту Драгана Данесковића са диригентом Светланом Кравченко.