Петак, 25. Септембар 2009.

Међународна вежба

2181_1.jpg

У циљу јачања ефикасности реаговања у ванредним ситуацијама и успостављања процедуре обавештавања и пружања међусобне помоћи у случају индустријских удеса са прекограничним ефектима, јуче је одржана међународна вежба, која је започела на локацији Инсталације „Прахово“ у Прахову и паралелно се одвијала у Републици Србији, Румунији и Бугарској.

Вежба је одржана у оквиру Пројекта за Бугарску, Србију и Републику Србију, за заједничко управљање прекограничним ванредним ситуацијама у случају изливања опасних материја у реку Дунав, који се реализује у склопу Програма помоћи УНЕЦЕ Конвенције о прекограничним ефектима индустријских удеса, под покровитељством УНЕЦЕ-а и Министарства животне средине , земљишта и мора Италије.    

2181_4.jpg

Према сценарију вежбе, услед изливања веће количине нафтних деривата, које је настало приликом претакања из танкера у складишне резервоаре нафтних деривата Инсталације „Прахово“ у Прахову, дошло је до загађења реке Дунав. Све институције у Републици Србији, које имају улогу у одговору на удес, учествовале су у вежби и на овај „симулирани“ удес одговориле у складу са постојећим процедурама за реаговање  у ванредним ситуацијама у Републици Србији.

За потребе вежбе на националном нивоу формиран је Координациони тим за управљање одговором на удесе, који је кроз сталне информације добијане од стране Републичког центра за обавештавање пратио ток удеса, процењивао озбиљност удеса, руководио одговором на удес и доносио потребне одлуке везане за обавештавање Бугарске и Румуније о удесу.

У овој вежби тестиран је и међународни систем обавештавања о индустријском удесу (IAN Sistem), који је успостављен у оквиру Конвенције о прекограничним ефектима индустријских удеса, као и ICPDR PIAC систем (обавештавање у оквиру Међународне комисије за заштиту реке Дунав), путем кога се врши обавештавање о загађењу Дунава. Осим тога, у вежби је за процену кретања настале нафтне мрље и процену ширине повредиве зоне примењен и тестиран DBAM софтвер за моделовање ширења загађења дуж Дунава, који се користи у оквиру ICPDR-a.

Сам ток извођења вежбе праћен је од стране експерата и проценитеља из Секретаријата Конвенције Италије, Холандије, Пољске и Хрватске.

У оквиру овог пројекта данас је у Неготину одржана и радионица, током које је извршена анализа и процена резултата вежбе, након подношења извештаја представника сваке од земље (Румунија, Бугарска, Република Србија) о предузетим активностима током саме вежбе, из области обавештавања, управљања одговором на удес и моделовање ефеката удеса.

2181_2.jpg

Радионици су поред учесника вежбе и пројекта присуствовали и Александар Весић, помоћник министра животне средине и просторног планирања и Бруно Фратини, испред  Министарства животне средине, земљишта и мора Италије.

Детаљнија анализа вежбе извршиће се накнадно , на техничкој радионици која ће се одржати у Бугарској, у октобру месецу ове године.